NRD Начало
Четвъртък, 24 Октомври 2024
Начало Цветни аспекти Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
202
Цветни аспекти

Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“.  Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу.  „Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства

| 24 Октомври 2024, 17:42 ч.
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Снимка © Милена Стойкова

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Комедията "Всичко за мъжете" предстои да представят на сцената на Общинския драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция.  

Постановката е по сценарий на хърватския драматург и писател Миро Гавран. В ролите се превъплъщават актьорите Явор Борисов, Васил Драганов и Евгени Будинов, който е и режисьор на комедийното заглавие. 

"Ако искате да разберете (почти) всичко за психологията и философията на мъжете... Ако искате да вникнете в същината на сексуалните и любовни отношения между мъж - жена... Ако искате да разберете смисъла на съществуването, силата на смирението и прошката... И най-важното, ако искате да се позабавлявате и да се посмеете искрено и от сърце... "Всичко за мъжете" е пиесата, която непременно трябва да гледате с приятели, съпруги и съпрузи, любовници, гаджета, а в краен случай - и сами", пишат в анотацията

Есенен театрален салон 2024 г. ще се състои от 24-ти септември до 17-ти октомври в Сливен, съобщиха от Драматичен театър „Стефан Киров“.

Театралното събитие започва на 24 септември с постановка на криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли на Драматичен театър “Никола Вапцаров” - Благоевград. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствие и взаимопомощ, посочват организаторите.

На 1 октомври на сливенска сцена актьорите от Младежки театър „Николай Бинев“ представят пиесата „Опасни връзки“ на Шодерло дьо Лакло. На фокус са вечните теми за човешките надежди, страсти, влюбвания и предателства. 

За първи път Есенният театрален салон отваря врати за по-младата аудитория. На 4 октомври в камерната зала на театъра ще се състои премиерата на най-новия

Италианският тенор Андреа Бочели ще изнесе концерт в румънския град Орадя на 17 ноември. Събитието е организирано от кметството на Орадя и Асоциацията за насърчаване на туризма в Орадя и региона (Visit Oradea).

“Концертът ще включва впечатляващ списък от песни, подчертаващи невероятния диапазон и емоционална дълбочина на артиста и е част от проекта за отбелязване на 30 години от музикалната му кариера. Фактът, че успяхме да убедим изпълнител от световна величина като него да изнесе концерт в Орадя, значително ще допринесе за увеличаване на известността на града като дестинация за събития и културни градски почивки, като по този начин ще насърчи местния туризъм“, споделят организаторите.

5000 билета бяха пуснати в продажба онлайн на iabilet.com в сряда (31 юли). Цените варират от 265 леи (106 лв.) до 1590 леи (636 лв.).

Това ще е третото посещение в Румъния на

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това започва масово производство на „Правец“ 82. От ИМКО 2 се пускат около 300 екземпляра експериментално. Той е произведен в София, докато следващите компютри са произведени в Правец, отбеляза той и допълва, че в експозицията са включени графични станции, а също така и някои специализирани микрокомпютри.

„Преди години компютрите се деляха на микрокомпютри и големи машини за професионални цели. Тогава не беше толкова ясно, че компютрите ще станат достатъчно мощни, за да се използват за графика, за анимация и като сървъри. Тогава те се ползваха предимно за домашни цели, за игри и големите машини – суперкомпютрите, които заемаха половин стая или цяла стая, те се използваха за професионални цели“, разказа още Петков.

В изложбата е показан и компютърът, по аналог на който е направен „Правец“ 82 - Apple IIe. Той е с няколко години по-стар, създаден през 1979 - 1980 година. Този компютър получава широко разпространение.

Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.

Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.

„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.

Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт. 

Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври. 

На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи. 

Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните. 

„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,

„Представен е също така и компютър, който вдигна значително много рейтинга и състоянието на Applе – един прекрасен, чаровен компютър iMac. В този монитор е събрано всичко. Това е един мултимедиен компютър, който съчетава в себе си възможности за саунд, обработка за графика, за анимация, има CD ROM. Това е от началото на 90-те години, един изключително удачен и като дизайн, и като функции модел“, разказва Петков.

Стоян Ангелов показа два екземпляра на UNIX работни станции. И двете са от периода на 1993 - 1994 година, като работните станции по това време най-вече са били използвани за персонални цели.

„Т.е. един потребител ги е използвал. За времето си те имат много по-бързо действие, с много повече процесори, с много повече памет, с графични ускорители и за разлика от домашните компютри, обикновено са се използвали за научна цел. Използвали са се например за обработка на дизайн, на видео, на предпечатна подготовка. За времето си те имаха много бързи дискове. Това е първата работна станция, която има камера и може да се използва за видеоконферетни цели, за прикачване на малки видеофайлове и звук към електронна поща“, казва той.

Някои от машините са толкова добре направени, че работят след толкова години. Но дори и за времето си, освен за работни станции, повечето от тях бяха използвани и като сървъри и работеха денонощно. Така че това са култови машини за времето си, отбелязва още Ангелов.

Евгени Атанасов разказа за Amiga 500 – серия компютри, произвеждани от 1987 г. „Известен е с това, че за времето си той е бил една от най-мощните, най-многофункционални машини, продавани на пазара. Това, което го прави специален е, че за разлика от останалото, което е било на пазара, този е имал отделен чип, който се използва за графиката, отделен чип, който се използва за звука, което му е помагало да добие способности много над останалото, което се е предлагало в този момент  на пазара“, разказва той.

По думите на Атанасов по-специалното за този компютър е, че са продадени няколко милиона броя. Вътре се съдържа 1 мегабайт рам памет, което за времето си, за домашен компютър е било изключително много.

„За времето си е бил революционен и изключително бърз. Той предоставя до 32 цвята на дисплея от палитра от 4096. Отново в сравнение други на пазара те са били или до 16 цвята от палитра 16, или са били черно-бели с различни нюанси на сиво. Бил е предпочитан най-вече от ентусиасти, които са се занимавали с графичен дизайн, графика, създаване на филми и на музика“, разказва още той.

В рамките на събитието са показани и ретро игри, създадени от българи в началото на 90-те години.  

Изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от днес до 26 октомври в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. В събота ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Световният ден на операта ще бъде отбелязан с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“
Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала ...
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите ...
Време в бод. Машините, които шиеха истории
В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра ...
Чудовища? Не! Тим Бъртън говори за собствените си страхове
Режисьорът Тим Бъртън разкри по време на откриване на изложба с негови творби в Лондон, че се страхува от изкуствения интелект (ИИ), предаде Асошиейтед прес. Въображението на Бърт ...
Идрис Елба планира да се премести да живее в Африка
Британският актьор Идрис Елба ще се премести да живее в Африка през следващото десетилетие, за да подкрепи филмовата индустрия на континента, съобщи Би Би Си.  Елба, който е ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“
Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат ...
Поколение Ботокс. Отвъд границите на традиционното
Изложбата „Поколение Ботокс“ ще бъде представена в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 31 октомври, а неин автор е артистът 0xec6d0 ...
Корейско изкуство е представено в музейна галерия “Шарова къща“
Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в  музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция. П ...
Рапърката Карди Би пропуска музикален фестивал
Рапърката и носителка на "Грами" Карди Би е била приета в болница по спешност и се налага да отмени участието си в събота вечер на музикален фестивал в Атланта, предаде Асошиейтед ...
С изложбата "Приливи и отливи" Мария Алексиева се фокусира върху кръговрата на живота
За най-новата си самостоятелна изложба бургаската художничка Мария Алексиева избира заглавието "Приливи и отливи", защото много от картините в нея напомнят на морски пейзажи. Това ...
Тикер в 20:00 ч.
Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна та ...
Начало Цветни аспекти
202
Цветни аспекти

Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“.„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри.

| 24 Октомври 2024, 17:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Снимка © Милена Стойкова

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

Комедията "Всичко за мъжете" предстои да представят на сцената на Общинския драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция.  

Постановката е по сценарий на хърватския драматург и писател Миро Гавран. В ролите се превъплъщават актьорите Явор Борисов, Васил Драганов и Евгени Будинов, който е и режисьор на комедийното заглавие. 

"Ако искате да разберете (почти) всичко за психологията и философията на мъжете... Ако искате да вникнете в същината на сексуалните и любовни отношения между мъж - жена... Ако искате да разберете смисъла на съществуването, силата на смирението и прошката... И най-важното, ако искате да се позабавлявате и да се посмеете искрено и от сърце... "Всичко за мъжете" е пиесата, която непременно трябва да гледате с приятели, съпруги и съпрузи, любовници, гаджета, а в краен случай - и сами", пишат в анотацията

Есенен театрален салон 2024 г. ще се състои от 24-ти септември до 17-ти октомври в Сливен, съобщиха от Драматичен театър „Стефан Киров“.

Театралното събитие започва на 24 септември с постановка на криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли на Драматичен театър “Никола Вапцаров” - Благоевград. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствие и взаимопомощ, посочват организаторите.

На 1 октомври на сливенска сцена актьорите от Младежки театър „Николай Бинев“ представят пиесата „Опасни връзки“ на Шодерло дьо Лакло. На фокус са вечните теми за човешките надежди, страсти, влюбвания и предателства. 

За първи път Есенният театрален салон отваря врати за по-младата аудитория. На 4 октомври в камерната зала на театъра ще се състои премиерата на най-новия

Италианският тенор Андреа Бочели ще изнесе концерт в румънския град Орадя на 17 ноември. Събитието е организирано от кметството на Орадя и Асоциацията за насърчаване на туризма в Орадя и региона (Visit Oradea).

“Концертът ще включва впечатляващ списък от песни, подчертаващи невероятния диапазон и емоционална дълбочина на артиста и е част от проекта за отбелязване на 30 години от музикалната му кариера. Фактът, че успяхме да убедим изпълнител от световна величина като него да изнесе концерт в Орадя, значително ще допринесе за увеличаване на известността на града като дестинация за събития и културни градски почивки, като по този начин ще насърчи местния туризъм“, споделят организаторите.

5000 билета бяха пуснати в продажба онлайн на iabilet.com в сряда (31 юли). Цените варират от 265 леи (106 лв.) до 1590 леи (636 лв.).

Това ще е третото посещение в Румъния на

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Човек трябва да бяга от свободата, защото и тя писва. Свободата е територия за безхаберковците. Това казва в интервю Анри Кулев през 2019 г. Днес големият български режисьор, художник, аниматор, сценарист и продуцент отбелязва своята 75-годишнина. „Няма по-голямо условие от свободата, защото това са безсмислени приказки, ако не съществува вътре в теб. Свободата трябва да бъде възпитавана, тя трябва да се преподава в семейството и училището“, казва още той.

„Ние първо се разпаднахме, а след това се затворихме. После се намразихме, защото не се познаваме. Киното също се разпадна. Едно време също имаше омраза, но тя беше концентрирана към ръководството и затова бяхме обединени. В момента, в който общият враг изчезна, ние се превърнахме в условни врагове на себе си. Изведнъж малкото пари сблъскаха главите на поколенията. Младите мислят, че старите им взимат

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това започва масово производство на „Правец“ 82. От ИМКО 2 се пускат около 300 екземпляра експериментално. Той е произведен в София, докато следващите компютри са произведени в Правец, отбеляза той и допълва, че в експозицията са включени графични станции, а също така и някои специализирани микрокомпютри.

Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.

Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.

„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.

Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт. 

Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври. 

На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи. 

Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните. 

„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,

„Преди години компютрите се деляха на микрокомпютри и големи машини за професионални цели. Тогава не беше толкова ясно, че компютрите ще станат достатъчно мощни, за да се използват за графика, за анимация и като сървъри. Тогава те се ползваха предимно за домашни цели, за игри и големите машини – суперкомпютрите, които заемаха половин стая или цяла стая, те се използваха за професионални цели“, разказа още Петков.

В изложбата е показан и компютърът, по аналог на който е направен „Правец“ 82 - Apple IIe. Той е с няколко години по-стар, създаден през 1979 - 1980 година. Този компютър получава широко разпространение.

„Представен е също така и компютър, който вдигна значително много рейтинга и състоянието на Applе – един прекрасен, чаровен компютър iMac. В този монитор е събрано всичко. Това е един мултимедиен компютър, който съчетава в себе си възможности за саунд, обработка за графика, за анимация, има CD ROM. Това е от началото на 90-те години, един изключително удачен и като дизайн, и като функции модел“, разказва Петков.

Стоян Ангелов показа два екземпляра на UNIX работни станции. И двете са от периода на 1993 - 1994 година, като работните станции по това време най-вече са били използвани за персонални цели.

„Т.е. един потребител ги е използвал. За времето си те имат много по-бързо действие, с много повече процесори, с много повече памет, с графични ускорители и за разлика от домашните компютри, обикновено са се използвали за научна цел. Използвали са се например за обработка на дизайн, на видео, на предпечатна подготовка. За времето си те имаха много бързи дискове. Това е първата работна станция, която има камера и може да се използва за видеоконферетни цели, за прикачване на малки видеофайлове и звук към електронна поща“, казва той.

Някои от машините са толкова добре направени, че работят след толкова години. Но дори и за времето си, освен за работни станции, повечето от тях бяха използвани и като сървъри и работеха денонощно. Така че това са култови машини за времето си, отбелязва още Ангелов.

Евгени Атанасов разказа за Amiga 500 – серия компютри, произвеждани от 1987 г. „Известен е с това, че за времето си той е бил една от най-мощните, най-многофункционални машини, продавани на пазара. Това, което го прави специален е, че за разлика от останалото, което е било на пазара, този е имал отделен чип, който се използва за графиката, отделен чип, който се използва за звука, което му е помагало да добие способности много над останалото, което се е предлагало в този момент  на пазара“, разказва той.

По думите на Атанасов по-специалното за този компютър е, че са продадени няколко милиона броя. Вътре се съдържа 1 мегабайт рам памет, което за времето си, за домашен компютър е било изключително много.

„За времето си е бил революционен и изключително бърз. Той предоставя до 32 цвята на дисплея от палитра от 4096. Отново в сравнение други на пазара те са били или до 16 цвята от палитра 16, или са били черно-бели с различни нюанси на сиво. Бил е предпочитан най-вече от ентусиасти, които са се занимавали с графичен дизайн, графика, създаване на филми и на музика“, разказва още той.

В рамките на събитието са показани и ретро игри, създадени от българи в началото на 90-те години.  

Изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от днес до 26 октомври в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. В събота ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Световният ден на операта ще бъде отбелязан с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Време в бод. Машините, които шиеха истории
Чудовища? Не! Тим Бъртън говори за собствените си страхове
Идрис Елба планира да се премести да живее в Африка
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“
Авансцена
Поколение Ботокс. Отвъд границите на традиционното
Тонът на времето
Корейско изкуство е представено в музейна галерия “Шарова къща“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.